بررسی عوارض و تاثیر سینوزیت بر گوش

عوارض سینوزیت بر گوش ، علائم و راه های درمان سینوزیت گوش

در این مطلب قصد داریم به بررسی عوارض سینوزیت بر گوش و علائم سینوزیت گوش و درمان آن و عفونت سینوس گوش بپردازیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. (نکته :سینوزیت و گوش درد از رایج ترین بیماری ها هستند) بیماری های مختلفی وجود دارد که بر گوش و شنوایی تاثیر دارند مانند کم خونی، کم کاری یا پرکاری تیروئید، سینوزیت و …

برای بررسی تاثیر سینوزیت بر گوش و عوارض سینوزیت بر گوش ابتدا به بررسی بیماری سینوزیت می پردازیم و در ادامه تاثیر این بیماری بر گوش و در نتیجه شنوایی را مورد بررسی قرار می دهیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بیماری سینوزیت چگونه ایجاد می شود؟

برای بررسی عوارض سینوزیت بر گوش ابتدا بررسی می کنیم که بیماری سینوزیت چگونه ایجاد می شود. سینوس ها حفره های کوچکی در ناحیه صورت و پشت استخوان های گونه و جمجه هستند. در طی بیماری سینوزیت، ویروس ها و باکتری ها باعث ایجاد عفونت در سینوس ها می شوند و در نتیجه سینوس ها ، متورم می شوند.

این تورم سینوس ها باعث می شود که مجراهایی را که وظیفه انتقال ترشحات سینوسی به خارج از آن را بر عهده دارند، مسدود شود. باقی ماندن این ترشحات در سینوس ها به عنوان بیماری سینوزیت شناخته می شود. سینوزیت و همچنین عفونت موجود در سینوس ها با ایجاد عوارض زیادی بر قسمت های مختلف بدن همراه است که یکی از این قسمت ها گوش ها است.

سینوریت و عفونت های سینوسی باعث ایجاد عوارض بر قسمت های مختلف بدن از جمله گوش می شود.

سینوزیت چیست

سینوزیت ها حفره های کوچکی هستند در جلوی صورت و پشت استخوان های گونه ؛ ترشحاتی که در سینوس ها تولید میشود از طریق کانال های کوچکی به بینی وارد میشود.سینهوزیت انواع مختلفی دارد مانند :

 1. سیوزیت حاد
 2. سیوزیتمزمن
 3. سینوزیت عود کننده
 4. و…

گرفتگی گوش و اختلال در شنوایی

برای بیان تاثیر سینوزیت بر شنوایی و عوارض سینوزیت بر گوش باید بگوییم که ارتباط مستقیم بین این دو وجود دارد؛ به گونه ای که ابتلا به سینوزیت با اختلال در شنوایی همراه است. گوش و سینوس ها با هم در ارتباط هستند. زمانی که ترشحات در سینوس ها انباشته می شود روی عملکرد شیپور استاش تاثیر منفی دارد.

پیرمردی دارای سینوزیت و گرفتگی گوش

شیپور استاش چیست و چه ارتباطی با عوارض سینوزیت بر گوش دارد

شیپور استاش بخشی از ساختار گوش است که در محل اتصال گوش میانی به گوش خارجی قرار دارد و وظیفه ی آن تنظیم فشار هوا و کمک به گردش هوا در گوش میانی است. اختلال در عملکرد این بخش باعث اختلال در شنوایی ، سینوزیت و گوش درد ، گرفتگی گوش و یا وزوز کردن گوش می شود. در این حالت فرد صداهای اضافه ای را می شنود که در اغلب اوقات برایش بسیار آزاردهنده است‌ و باعث می شود فرد کلافه شود. گرفتگی گوش هم باعث می شود تا قدرت شنوایی فرد کاهش پیدا کند.

معرفی همه ی عوارض سینوزیت بر گوش

برای آشنایی با همه عوارض سینوزیت بر گوش تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید : سینوزیت ها دارای عروق خونی با بخش های مختلف صورت مانند دهان و چشم گوش و مغز در ارتباط هستند . به همین دلیل عفونت و تجمع مخاط عفونی وچرک در این ساختار باعث سینوزیت و گوش درد و همچنین عوارض زیر خواهند شد :

مشکلات چشم :

۱۰% الی ۴۰% موارد عفونت سینوسی ، به سینوس های ماگزیلاری و فکی مربوط است . بخش شدن این نوع عفونت به چشم ها شیوع دارد و میتوان به عوارضی مانند دو بینی و کاهش بینایی در موارد شدید به کوری اشاره کرد.

مشکلات گوش :

پخش شدن عفونت سینوس به سیاهرگ آناستوموز ،یاعث به وجود آمدن انواع عارضه‌ها در گوش خواهد شد که بسته به شدت عفونت و میزان پخش “۵” مرحله دارد. گسترش مداوم عفونت به گوش می‌تواند باعث مشکلات زیر شود:

 1. سلولیت اطراف مغز
 2. آبسه پریوستال (Subperiosteal)
 3. سلولیت و آبسه گوش
 4. عفونت استخوان پیشانی و فک بالا
 5. تورم استخوان پیشانی
 6. مشکلات شنوایی

بیماری های مغزی :

خطرناک‌ترین نوع عارضه سینوزیت و به علت مجاورت مغز با سینوس‌ها به خصوص سینوس‌های پیشانی (سر) و اسفنوئید هستند. عفونت مغز در اثر حمله باکتری‌های بی‌هوازی، از طریق استخوان‌ها یا رگ‌های خونی ناحیه بوجود می آیند. بیماری‌های مغزی ناشی از سینوزیت بیماری هایی هستند اعم از : آبسه مغزی ، مننژیت . علائم این نوع عارضه در متن زیر شرح شده است :

 • تغییر شخصیت و خلق
 • سردرد
 • تغییر در سطح هشیاری
 • مشکلات بینایی
 • تشنج
 • کُما
 • تغییر شخصیت و خلق
 • سردرد
 • تغییر در سطح هشیاری
 • مشکلات بینایی
 • تشنج

مردی دارای سینوزیت و گوش درد

عفونت گوش میانی

یکی دیگر از عوارض سینوزیت بر گوش و دومین تاثیر سینوزیت بر گوش، عفونت گوش میانی است. زمانی که در اثر بیماری سینوزیت، سینوس ها دچار عفونت می شوند، ممکن است این عفونت سینوسی به گوش میانی سرایت کند‌. وجود عفونت در این ناحیه باعث می شود تا بافت گوش میانی دچار التهاب شود و شخص علائمی را بروز دهد که به اصطلاح گفته می شود فرد دچار عفونت گوش میانی شده است. این علائم عبارتند از احساس ناراحتی و درد شدید در ناحیه گوش، خروج ترشحات (اغلب زرد رنگ) از گوش، بروز مشکلات شنوایی و … .

درمان عفونت سینوس گوش

انتخاب روش مناسب و خوب برای درمان عفونت سینوس گوش به عوامل مختلفی از جمله سن و شدت علائم عفونت گوش بستگی دارد که موارد مرتبط به درمان عفونت سینوس گوش در متن زیر شرح شده :

بعضی از عفونت ها بدون درمان با آنتی بیوتیک و یا کپسول در گوش برطرف میشود علائم اکثرا طی ۲ روز اول با تخلیه عفونت گوش درمان میشود اکثر عفونت ها بدون درمان طی ۱ الی ۲ هفته برطرف میشود. بهترین قطره مناسب بزرگشالان قطره ی سیپروفلوکساسین و دگزامتازون است .

تشخیص سینوزیت و عوارض سینوزیت بر گوش در شنواطب

آسیب به پرده گوش ، یکی دیگر از عوارض سینوزیت بر گوش

اختلال در شنوایی معمولا به صورت موقت و خفیف رخ می دهد و بعد از رفع کامل عفونت، شنوایی به حالت اول باز می گردد. گاهی اوقات این عفونت ها، باعث آسیب به پرده گوش و یا سایر ساختارهای گوش می شود.

در بیشتر موارد آسیب ها به پرده ی گوش طی چند روز بهبود می یابد. در مواقعی که عفونت شدید باشد منجر به پاره شدن پرده گوش می شود و در این گونه موارد شنوایی فرد به طور دائم افت پیدا می کند و شاید نیاز باشد تا فرد برای درمان تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

برای کاهش تاثیر سینوزیت بر گوش چه اقداماتی را انجام دهیم؟

تا این جا متوجه تاثیر سینوزیت بر گوش و شنوایی و همچنین عوارض سینوزیت بر گوش شده اید. در برخی مواقع این بیماری باعث ایجاد عوارضی جبران ناپذیر می شود. اما اقداماتی هست که با انجام آن ها می توانید عوارض ناشی از این بیماری را به حداقل برسانید. به محض اینکه متوجه شدید که دچار عفونت سینوسی یا سینوزیت شده اید سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت درمان کامل عفونت صورت بگیرد.

اگر پزشک برای بیماری شما آنتی بیوتیک تجویز کرد سعی کنید دوره مصرف دارو را تکمیل کنید. به عبارتی اگر چند روز پس از شروع مصرف دارو، بهبود نسبی در علائم بیماری، مشاهده کردید مصرف دارو را قطع نکنید. با تکمیل دوره درمان، عفونت به طور کامل از بین می رود و احتمال ایجاد عوارضی که در بالا به آن ها اشاره شد، بسیار کاهش می یابد. برای کاهش تاثیر سینوزیت بر گوش بایستی سریعا برای درمان اقدام شود.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله بررسی شد حفره های سینوسی ارتباط نزدیکی با گوش دارند. بنابراین وجود هر گونه عفونت در این ناحیه و ابتلا به بیماری سینوزیت می تواند گوش ها را درگیر کند و بر شنوایی تاثیر منفی بگذارد. در مواقع عفونت شدید، این بیماری منجر به عفونت گوش میانی و یا حتی پاره شدن پرده گوش می شود. بنابراین به محض بروز علائم سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در این صورت با تجویز دارو و انجام اقدامات لازم جهت درمان، عفونت به طور کامل از بین می رود و تاثیر سینوزیت بر گوش به حداقل می رسد.

خانمی دارای عوارض سینوزیت بر گوش و گوش درد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *