سمعک یا Hearing aid یک وسیله کمک شنیداری الکترونیکی با سایز کوچک است که باعث بهبود شنوایی در افراد کم شنوا می‌شود. تجویز انواع سمعک در تهران یا سایر استان ها باید توسط متخصص شنوایی سنج انجام گیرد و هیچ‌کس شخصاً نباید آن را برای خود تجویز و تنظیم کند. این وسیله از سه قسمت اصلی (میکروفون، تقویت‌کننده و رسیور) تشکیل شده است. سمعک امواج صوتی که وارد گوش می‌شود را دریافت و آن‌ها را پردازش سپس به گوش می‌فرستد.

این پروسه طی زمان کوتاهی صورت می‌گیرد که کاربر تأخیری در شنیدن صدا احساس نکند. در صورتی که مشکل شنوایی را در خود یا اطرافیانتان احساس می‌کنید و به استفاده از سمعک فکر می‌کنید، پس از تجویز توسط متخصص، بهتر است درباره آن اطلاعات لازم را بدست آورید. مژده این که تمام اطلاعات ضروری در ادامه این مقاله آورده شده است، پس توصیه می‌کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

مزایای تجویز سمعک برای افراد کم شنوا

سمعک‌ها باعث بهبود وضعیت شنوایی می‌شوند. به لطف تکنولوژی‌های جدید، مدل‌های جدیدتر وضوح صدای بسیار بهتری نیز دارند. به ‌طور کلی با خریداری نمودن سمعک مزایای زیر را تجربه خواهید کرد.اگر ساکن تهران هستید یا از سایر استان ها میخواهید تجویز سمعک در تهران را تجربه کنید پیشنهاد ما برای شما مرکز شنوایی سنجی شنوا طب می باشد .ما در سه منطقه مختلف تهران شعبه داریم . شماره تماس (شعبه سید خندان) : ۲۲۸۷۶۳۲۵  آدرس : خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، روبروی پارک کوروش، پلاک ۱۰۰۹، ساختمان پزشکان پاستور، صبقه همکف، واحد ۱۳

تجویز سمعک در تهران
تجویز انواع سمعک در تهران

اولین و بارزترین مزیت، توانایی شنیدن بهتر است.

با استفاده از سمعک صداهایی را خواهید شنید که شاید مدت‌هاست نشنیده‌اید، مثل صدای برگ درختان در باد، آواز پرندگان، بارش باران و… . این امر باعث تقویت روحیه شما نیز خواهد شد. میزان صدایی که خواهید شنید بستگی زیادی به میزان کم شنوایی شما خواهد داشت. چنانچه قصد خرید انواع سمعک یا تجویز سمعک در تهران را دارید با ما تماس حاصل فرمایید.

 بهبود ارتباطات

شنوایی یکی از اعضای زنجیره ارتباطات شفاهی است. فردی که مشکل شنوایی دارد، اغلب در ارتباطات با دوستان و نزدیکان در محیط‌های زندگی و کاری مشکل دارد. این اخلال در ارتباط فرد را به انزوا و تنهایی می‌کشاند، با استفاده از سمعک شما دیگر نیاز به گفتن «نشنیدم لطفاً دوباره تکرار کنید» نخواهید داشت.

پیشگیری از محرومیت دائم شنوایی

کم شنوایی طولانی‌مدت می تواند به محرومیت دائم شنوایی منجر بشود. علت آن برمی‌گردد به این مورد که اعصاب شنوایی و مغز شما که مسئول دریافت پیام شنوایی هستند، در صورت دریافت پیام کمتر به دلیل کم شنوایی، ضعیف‌ تر می‌شوند. برای جلوگیری از محرومیت از شنوایی از تجویز سمعک تهران غافل نشوید. در صورتی که با مشکلات شنوایی دچار شدید، بهتر است هر چه سریع‌تر به درمان آن فکر کنید.

کاهش خستگی شنوایی

فردی که مبتلا به کم شنوایی است، مجبور است که برای دریافت پیام شنوایی یا شنیدن سخن‌های اطرافیانش تمرکز بیشتر داشته باشد. این تمرکز و توجه زیاد باعث خستگی فرد خواهد شد. در حالی ‌که با استفاده از سمعک فرد به ‌راحتی پیام‌های شنوایی را دریافت می‌کند و نیاز به تمرکز و دقت زیادی نیست.

تجویز سمعک در تهران
تجویز سمعک در تهران

 کاهش خطر آسیب‌های فیزیکی

یکی دیگر از مزایای تجویز سمعک در تهران یا سایر شهرستان ها، جلوگیری از بروز خطر های فیزیکی است. فرد مبتلا به کم شنوایی با استفاده از سمعک می‌تواند صداهای اطراف را به‌راحتی بشنود، لذا می‌تواند خطرهای موجود در محیط اطرافش را آنالیز کرده و از آنها دوری نماید‌. برای مثال هنگامی که فرد کم شنوا به بیرون از خانه میرود و در خیابان ها قدم می گذارد می تواند از صدای بوق خودرو ها متوجه خطر بشود .

کم شنوایی بر سلامت روان تأثیر می‌گذارد

تأثیر کم شنوایی بر خلق ‌و خو و سلامت روان امری اثبات شده است. تحقیقات نشان داده است که افت هر دسی‌بل از درجه شنوایی، رابطه مستقیمی با افزایش خطر تنهایی و انزوا دارد. زیرا می‌تواند شناخت و تصویری که دیگران از شما دارند، بسیار تنزل یابد.

دسته‌بندی‌های انواع سمعک

امروز وظیفه سمعک فقط مختص به بلندکردن و تشدید صدا نیست، بلکه سمعک‌ها به ‌گونه‌ای طراحی می‌شوند تا صدای واضح‌تری را به کاربر برسانند. افراد کم شنوا بهتر است به جای سمعک های تک گوشی از مدل های دوگوشی استفاده کنند تا کیفیت و صدای بهتری را بشنوند. به ‌طور کلی سمعک‌ها توسط دانشمندان به سه دسته تقسیم می‌شوند.

پزشک شنوایی‌شناس پس از معاینه بیمار و با توجه به نیاز و نوع کم شنوایی وی هرکدام از سمعک‌ها را که تشخیص دهد برای بیمار بهتر است تجویز و تنظیم می‌کند.

تجویز سمعک در تهران
تجویز انواع سمعک در تهران

 

انواع سمعک از لحاظ تکنولوژی

با پیشرفت تکنولوژی، سمعک‌ها هم از این پیشرفت بی ‌نصیب نبودند. البته هنوز هم می‌توانید سمعک‌های ساده‌تر را نیز در بازار پیدا کنید. بیایید با انواع سمعک‌ها با تکنولوژی مختلف آشنا شویم.

سمعک‌های آنالوگ

ویژگی سمعک آنالوگ این است که با هر نوع صدایی به یک شیوه رفتار می‌کند، آن هم اینکه همه را به یک اندازه بلند می‌کند. برای سمعک آنالوگ فرقی نمی‌کند که شما در یک رستوران باشید و یا در استادیوم بزرگ. سمعک آنالوگ معمولاً به حالتی است که با توجه به وضعیت شنوایی فرد برنامه‌ریزی می‌شود و برای استفاده به فرد داده می‌شود.

سمعک‌های دیجیتال

تجویز سمعک در تهران

در سمعک‌های دیجیتال، بر خلاف سمعک‌های آنالوگ که برای تبدیل صدا به سیگنال‌های الکتریکی از ابزارهای الکتریکی معمول استفاده می‌کنند، از یک چیپ کامپیوتری کوچک برای تبدیل صدا به مجموعه‌ای از داده‌ها به جهت پردازش استفاده می‌کند.

یک ویژگی مناسبی که نسبت به سمعک‌های آنالوگ در سمعک دیجیتال به وجود آمده است، این است که توانایی تشخیص صدای اصلی و تقویت آن و تشخیص صداهای اضافی و حذف آنها در این سمعک مهیا شده است.

سمعک‌های هوشمند وایرلس

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و تولید و عرضه گجت‌های پوشیدنی سمعک‌ها از وسیله‌ای که معمولاً در کمد قرار داده شده و فراموش می‌شدند، به ‌وسیله‌ای که همیشه همراه شماست، تبدیل شده است. سمعک‌های هوشمند قابل‌برنامه‌ریزی توسط تلفن همراه شما هستند. شما می‌توانید با توجه به محیطی که در آن قرار دارید، شدت صدای آن را کم ‌و زیاد کنید.

دسته‌بندی سمعک‌ها از لحاظ ظاهری

از نظر ظاهری، سمعک ها به انواع زیر دسته بندی می شوند.

سمعک‌های پشت‌گوشی

سمعک های پشت‌گوش به حالتی هستند که روی گوش خارجی شما قلاب شده و دستگاه در پشت‌گوش شما قرار می‌گیرد. سپس توسط سیمی به محیط داخلی گوش مرتبط می‌شود. از معایب این دستگاه می‌توان گفت که امکان‌ جذب مقدار زیادی از نویزهای خارجی را دارد.

سمعک‌های داخل گوشی

این مدل سمعک به‌گونه‌ای در فضای داخلی گوش خارجی قرار می‌گیرد که کل مسیر ورودی را می‌پوشاند تا اینکه صدای محیط فقط از طریق سمعک به گوش فرد برسد.

سمعک‌های نامرئی

این سمعک‌ها کوچک‌تر از مدل‌های داخل گوشی هستند و به ‌قدری کوچک‌اند که شاید فقط از نزدیک متوجه وجود آن در گوش افراد باشید.

سمعک جیبی

سمعک‌های جیبی از انواع مدل‌های قدیمی طرح سمعک‌ها به‌حساب می‌آیند. این دستگاه‌ها یک تقویت‌کننده نیاز داشتند اندازه وسیله به ‌اندازه یک گوشی کوچک بود که در داخل جیب فرد قرار می‌گرفت. این دستگاه‌ها امروز چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند اما برای انواع کم شنوایی‌ها حتی کم شنوایی شدید نیز قابلیت استفاده دارند.

سمعک عینکی

نوعی دیگر از سمعک‌ها مدل سمعک عینکی نام دارد. این سمعک‌ها به دلیل آن که به بدنه عینک شما متصل می‌شوند، قابلیت اطمینان بالایی به دلیل کمتر بودن احتمال سقوط یا جا گذاشته شدن در محیط را دارند.

برندهای برتر سمعک

سمعک‌ها در انواع مدل‌ها، توسط برندهای مختلفی تولید شده‌اند، در ادامه به برخی از بهترین برندهای تولید سمعک اشاره گردیده است. فوناک، استارکی، اتیکن، ریساند، برنافن، سیگنیا، ویدکس و…

شنوایی سنجی و تجویز سمعک در تهران
تجویز انواع سمعک در تهران

با جستجو در قسمت های مختلف سایت با مراحل تجویز سمعک در مرکز تهران آشنا شوید.

 

مراحل تجویز سمعک

برای تجویز سمعک بایستی مراحل و فرایندی طی شود که در ادامه به ترتیب آمده‌اند. یکی از عمده ترین خدمات شنوا طب تجویز سمعک در تهران برای افراد کم شنوا می باشد. پیش از تجویز سمعک مراحلی وجود دارد که باید توسط پزشک شنوایی شناس طی شود . پزشکان مجرب ما پس از طی این فرایند به تجویز انواع سمعک در تهران برای بیماران می پردازد.

ویزیت توسط پزشک متخصص شنوایی سنج

متخصص شنوایی شما فرایند انتخاب را با انجام یک مشاوره عمیق با شما آغاز می‌کند تا در مورد سبک زندگی، انتظارات، ترجیحات شخصی و افکار شما در مورد هرگونه تجربه قبلی با سمعک اطلاعات بیشتری کسب کند. نتایج آزمایش شنوایی شما، همراه با این اطلاعات، به متخصص کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را انجام دهد.

بررسی توسط پزشک شنوایی سنج

آزمایش شنوایی شما یک رادیوگرام تولید می‌کند که به شما و متخصص شنوایی‌تان کمک می‌کند تا بهترین مدل و نوع سمعک را انتخاب کنید. میزان کم شنوایی شما تعیین می‌کند که کدام مدل ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد، مدل‌های کوچک‌تر که معمولاً برای کم شنوایی خفیف‌تر و مدل‌های بزرگ‌تر برای کم شنوایی‌های شدیدتر مناسب هستند.

مشاوره انتخاب سمعک

پس از این مرحله می‌رسیم به انتخاب نوع سمعک، افراد با توجه به وضعیت شنوایی و میزان صداهایی که با آنها سروکار دارند مناسب‌ترین سمعک را انتخاب کنند.مشاوره در خصوص انتخاب سمعک نیز یکی دیگر از خدمات ما قبل از تجویز انواع سمعک در تهران می باشد . برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

تجویز سمعک در تهران
تجویز سمعک در تهران توسط شنوا طب

قالب‌گیری فضای گوش

پس از انتخاب مناسب‌ترین سمعک می‌رسیم به مرحله قالب‌گیری از فضای گوش، در این مرحله با خمیر قالب‌گیری، سایز گوش شما اندازه گرفته می‌شود و این قالب به شرکت‌های سمعک سازی ارسال می‌گردد تا سمعک مناسب گوش شما طراحی و ساخته می‌شود. مزیت این کار در این امر است که سمعک در داخل گوش شما به ‌درستی جای بگیرد و احتمال تنگی و گشادی یا اذیت کردن گوش شما منتفی شود. قالب گیری گوش هم نیز مانند تجویز سمعک در تهران توسط متخصصان ما ارائه می شود.

تنظیم سمعک توسط پزشک

پس از اینکه سمعک آماده شد مجدد به‌ پیش متخصص شنوایی‌ سنجی می‌ رویم تا سمعک را برای ما تنظیم و نصب نماید. پزشکان متخصص مجموعه ما نیز پس از تجویز سمعک تهران برای شما خدمات تنظیم سمعک را انجام می دهند تا شما به راحتی بتوانید از مزایای سمعک خود بهره ببرید.

آموزش نحوه نگهداری صحیح

در انتها نیز بایستی آموزش‌های استفاده صحیح و نگهداری سمعک را از پزشک فرا بگیریم.

نکات مهم در تجویز سمعک

پس از اینکه به تشخیص پزشک معالج بایستی شما از سمعک استفاده نمایید بهتر است نکاتی را در نظر بگیرید. پس از آشنایی با انواع سمعک‌ها شما بایستی مناسب‌ترین نوع را با توجه به سبک زندگی خود انتخاب کنید زیرا شما سمعک را تهیه می‌کنید تا کمک‌حال زندگی شخصی شما باشد اما نمی‌خواهید که این وسیله محدودیتی را برای شما به وجود بیاورد.

بدین ترتیب بهتر است با توجه به سبک زندگی خود، محیط‌هایی که در آن روز خود را سپری می‌کنید و انتظاراتی که از سمعک به‌عنوان یک ابزار تقویت صوتی دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تجویز سمعک در تهران
تجویز سمعک در تهران توسط شنوایی سنجی شنوا طب

برخی افراد علاقه‌ای به استفاده از سمعک‌های سایز بزرگ، به دلیل این که شاید زیبایی و ظاهر فرد را بر هم بزنند، ندارند. اما این نکته را برای افراد یادآوری کنیم که سمعک‌های سایز کوچک‌تر در داخل گوش قرار می‌گیرند؛

لذا این دستگاه‌ها قدرت بالایی ندارند. همچنین دستگاه‌های سایز کوچک‌تر، باتری کوچک‌تری نیز دارند، لذا در مدت‌زمان کمتری نیاز به شارژ مجدد خواهند داشت.

اگر ساکن تهران هستید و قصد خرید و تجویز سمعک در تهران را دارید مجموعه ی تخصصی شنوا طب به شما در خصوص انتخاب و استفاده از سمعک کمک خواهند کرد . مرکز شنوا طب از پزشکان ماهر و متخصصی تشکیل شده است که خدمات تجویز سمعک تهران و تنظیم سمعک را برای بیماران گرامی ارائه می دهند.

تجویز سمعک برای بزرگسالان

در هنگام تجویز سمعک برای بزرگسالان بایستی در کنار مشکلات فرد، ترجیحات و سلیقه‌های او نیز مورد بررسی قرار گیرد. به طور مثال شاید فردی دوست نداشته باشد یک سمعک بسیار بزرگ یکی یا هر دو گوش او قرار داشته باشد، زیرا این مورد می‌تواند تصویر فردی یا بادی ایمیج فرد را تقلیل دهد.

در صورتی ‌که سمعک فرد بزرگسال بنا به نظر و ترجیحات وی نباشد، ممکن است از استفاده آن سر باز زند و ادامه فرایند معالجه را با مشکل مواجه نماید.

تجویز سمعک در تهران
تجویز انواع سمعک در تهران

تجویز سمعک برای کودکان و نوزادان

در تجویز سمعک برای کودکان و نوجوانان، هدف اصلی بهبود وضعیت شنوایی است. از طرفی طبق پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی، برای کودکان کم شنوا به طور حتم باید از سمعک استفاده نماییم تا این که در فرایندهای رشدی و ارتباطاتی نوزاد خللی ایجاد نگردد؛ لذا در تجویز سمعک برای کودکان و نوجوانان بایستی قوی‌ترین و به‌روزترین مدل را برای وی انتخاب نماییم.

تجویز سمعک در تهران (مجموعه تخصصی شنوا طب)

در انتهای این مقاله، می‌رسیم به مهم‌ ترین نکته و آن اینکه، برای تشخیص به‌ موقع کم شنوایی و تجویز و استفاده از یک سمعک مناسب بایستی به مرکزی معتبر مراجعه نماییم. کلینیک تخصصی شنوا طب از بهترین مراکز شنوایی‌سنجی و تجویز سمعک در تهران است.

انجام تست‌های شنوایی با بهترین تجهیزات شنوایی‌سنجی در لابراتوارهای تخصصی صورت می‌گیرد. تجویز انواع سمعک در تهران پس از معاینه گوش و ارزیابی شنوایی توسط شنوا طب انجام می‌شود.

تجویز سمعک در تهران