شنواطب : بهترین مرکز معاینه گوش در تهران

معاینه گوش یا همان اتوسکوپی؛ در صورت بروز علائم مربوط به گوش از جمله کم شنوایی، گوش درد، وزوز کردن گوش، عفونت های مزمن، آسیب به سر، پارگی پرده گوش، تولید بیش از حد سرومن، سردرد و سرگیجه و عدم تعادل؛ توسط پزشک انجام می شود. معاینه گوش در تهران توسط پزشک های مجرب و متخصص شنوا طب به منظور تشخیص عفونت یا بررسی تاثیر درمان بیماری گوش و همچنین ارزیابی وضعیت شنوایی انجام می گیرد.

به علت برخی عوامل ممکن است کانال گوش دچار عفونت و التهاب شود. در این صورت علائمی از قبیل خارش، قرمزی، زخم و یا تورم بروز می کند. در موارد شدیدتر فرد دچار عدم تعادل و یا انحراف سر به یک طرف می شود. البته عفونت گوش معمولا در کودکان شایع تر است. در صورتی که گوش فرد عفونت کرده باشد معاینه گوش دردناک خواهد بود.

معاینه گوش در تهران با پیشرفته ترین دستگاهها
معاینه گوش در تهران با مجهزترین دستگاهها

معاینه گوش در تهران با پیشرفته ترین دستگاههای پزشکی

برای معاینه گوش در تهران به کجا مراجعه کنیم؟

با توجه به اینکه با ورود به سن سالمندی و بیشتر شدن ضعف عمومی بدن در اکثر افراد انواع بیماری های مثل پیر گوشی و پیر چشمی و یا عفونت های داخلی تشدید می شوند فلذا:

شنوایی سنجی به صورت غربالگری جهت افراد بالای ۵۰ سال جهت پیشگیری از انواع بیماری های گوش توصیه می گردد.

برای معاینه گوش در تهران به کلینیک شنوا طب تهران مراجعه کنید در این کلینیک معاینه گوش و انواع بررسی ها و معاینات بالینی دیگر توسط بهترین متخصصین شنوایی سنجی و با کمک جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا انجام می گردد.

ابزار معاینه گوش

برای معاینه گوش از دستگاه مخصوصی به نام اتوسکوپ (ایروسکوپ) استفاده می شود و پزشکان در اولین مرحله از معاینه گوش از اتوسکوپ استفاده می کنند. اتوسکوپ یک نوع چراغ است که مجهز به نوک پلاستیکی قابل تنظیم می باشد. این نوک پلاستیکی مخروطی شکل است و در صورت نیاز باز و بسته می شود. پزشک می تواند با کمک لنز بزرگ کننده‌ی اتوسکوپ؛ درون گوش را به خوبی ببیند.

مدل های مختلفی از اتوسکوپ ها ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. اتوسکوپ باتری دار و الکتریکی، اتوسکوپ جیبی، اتوسکوپ قابل جداسازی نمونه ای از اتوسکوپ های موجود در بازار هستند. با توجه به اینکه اتوسکوپ یکی از مهمترین ابزارها برای پزشکان و متخصصان است؛ لذا باید در انتخاب اتوسکوپ مناسب فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شود. قابلیت اتصال به کامپیوتر، تنظیم نور، قابلیت جداسازی اجزاء، سایز، منبع تغذیه از نوع باتری یا منبع الکتریسیته، نوع نور و همچنین نوع لامپ به کار رفته، کیفیت دستگاه و برند شرکت سازنده و …از جمله فاکتورهای مهم در انتخاب اتوسکوپ می باشند.

معاینه گوش در تهران توسط شنوایی شناس متخصص
معاینه گوش در تهران توسط متخصصین شنوایی شناس

لزوم معاینه‌ی گوش:

در حین معاینه؛ مجرای گوش، پرده صماخ و کانال گوش مشاهده می شوند. پزشک با بررسی ترشحات داخل گوش و رنگ ترشحات؛ علت بیماری را تشخیص داده و درمان متناسب با بیماری را انجام می دهد. با استفاده از اتوسکوپ نمی توان بیماری های گوش میانی و همچنین گوش داخلی را به طور دقیق تشخیص داد. از جمله این بیماری ها می توان به پارگی پرده‌ی گوش، التهاب و عفونت گوش میانی، تومورهای خوش خیم گوش و … اشاره کرد.

هرچند گوش نسبت به برخی از اعضای بدن کوچکتر است اما دارای عصب های بسیار حساسی می باشد. به همین دلیل بیشتر دچار خارش می شود. خارش گوش می تواند دلایل متعددی داشته باشد. به طور مثال؛ آلرژی و حساسیت فصلی، بیماری های قارچی و عفونت گوش، خشکی گوش و بیماری پسوریازیس می توانند از عوامل خارش گوش باشند. شناسایی عوامل ایجاد کننده خارش با کمک معاینه‌ی دقیق گوش امکان پذیر است.

مزایای معاینه گوش در تهران ( شنوا طب)

معاینه گوش به عنوان یک معاینه بالینی متداول و روتین انجام می شود. همچنین با کمک معاینه گوش می توان کودکان کم شنوا و ناشنوا را از همان ابتدا شناسایی کرد. به علاوه با معاینه گوش و بررسی علائمی مانند درد گوش، بررسی تولید بیش از حد سرومن، احساس فشار یا پری در گوش، کاهش شنوایی و … می توان به نوع بیماری پی برد. در صورت وجود جسم خارجی و یا حشرات در گوش؛ با کمک معاینه می توان آن را تشخیص داد.

عفونت گوش ممکن است مربوط به بخش خارجی گوش باشد و یا اینکه گوش میانی عفونت کرده باشد. با کمک معاینه گوش توسط پزشک می توان نوع عفونت و محل آن را شناسایی کرد. اختلال در گوش میانی منجر به بروز بیماری منییر می شود. این بیماری علائمی از قبیل سرگیجه، حالت تهوع، کاهش شنوایی، زنگ زدن یا همان وزوز کردن گوش و گرفتگی گوش دارد. تشخیص و درمان این عارضه توسط پزشک و با معاینه دقیق امکان پذیر است.

معاینه گوش در تهران با استفاده از جدیدترین دستگاهها
معاینه گوش در تهران با استفاده از جدید ترین تکنولوژی روز دنیا

روش های معاینه‌ی گوش:

برای شناسایی عوامل ایجاد کننده بیماری و تشخیص درمان مناسب، ابتدا باید گوش بیمار با استفاده از روش های گوناگونی معاینه شده و مورد بررسی قرار گیرد. برخی از روش های معاینه گوش در تهران و سایر شهرستان ها عبارتند از:

ویدیو اتوسکوپ:

یکی از روش های معاینه گوش در تهران با استفاده از ویدئو اتوسکوپ است. سر این دستگاه مجهز به یک دوربین فیلمبرداری بسیار کوچک است. با کمک این نوع اتوسکوپ پزشک می تواند فیلم درون گوش را بر روی مانیتور ببیند. در این روش می توان عکس های مقطعی از گوش تهیه کرد و همچنین فیلم را ذخیره کرد و در پرونده بیمار نگهداری کرد.

تست ‌تمپانومتری:

تست ‌تمپانومتری یکی از روش های معاینه گوش در تهران است. در این روش با استفاده از یک اتوسکوپ پنوماتیک (بادی) که دارای یک حباب پلاستیکی است؛ مقداری هوا وارد کانال گوش می شود تا پرده گوش را حرکت کند. در صورتی که گوش التهاب و عفونت داشته باشد و یا مایعات پشت پرده گوش جمع شده باشد؛ حرکت پرده گوش کم شده و یا در موارد حاد اصلا حرکت ندارد. به این ترتیب پزشک می تواند با معاینه گوش بوسیله اتوسکوپ پنوماتیک عفونت را تشخیص دهد. با استفاده از روش ‌تمپانومتری به همراه معاینه فیزیکی گوش؛ می توان اختلالاتی که منجر به کم ‌شنوایی می شود را تشخیص داد. این روش به ویژه برای کودکان استفاده می شود.