نوار گوش چیست؟

یکی از روش های مدرنی که در علم پزشکی برای معاینه گوش استفاده می شود، نوار گوش است. نوار گوش همان اصطلاح عامیانه شنوایی سنجی یا ادیومتری است که در کلینیک نوار گوش در تهران توسط متخصص شنوایی سنجی انجام می شود. در واقع نوار گوش و ادیومتری و شنوایی سنجی هر سه به یک معنی هستند .

همانطور که میدانید گوش یکی از اعضای مهم بدن بوده که سلامت آن در زندگی ما انسان ها بسیار تاثیرگذار می باشد. چرا که یکی از راه های ارتباطی اصلی ما آدم ها از طریق شنیدن است. همچنین گوش یکی از مهم ترین حواس انسان بوده. که به وسیله آن می توان شنید و واکنش هایی پس از آن برای افراد به خوبی مهیا می شود. لذا گوش یکی از اصلی ترین حواس در ادامه زندگی بشر محسوب می شود.

هزینه انجام نوار گوش تهران

شنوا طب از تخصصی ترین کلینیک نوار گوش در تهران می باشد.حال این سوال مطرح می شود که نوار گوش چیست؟  ادیوگرام که توسط دستگاه ادیومتر ترسیم می گردد، دارای اطلاعاتی از آستانه شنوایی انسان است. و با رسم یک نمودار میزان شنوایی شما را کاملا مشخص می نماید.

در ادامه باید گفت، نوار گوش به خوبی می تواند آستانه‌های شنوایی افراد را نمایش دهد. بر این اساس می توان گفت، این تست مشخص کننده نوع و میزان کم شنوایی در انسان می باشد. به بیانی بهتر این پارامترها تعیین می‌ کنند که فرد باید تحت چه نوع مراقبت یا درمانی قرار بگیرد تا سلامت شنوایی خود را به دست آورد.

بنابر این پزشک به راحتی می تواند با تفسیر نوارگوشی که از شما می گیرد، میزان شنوایی شما را به آسانی تخمین بزند.نوار گوش با استفاده از دستگاه ادیومتری و در یک اتاق آکوستیک انجام می شود . هنگام انجام این آزمایش صداهای مختلفی با دسی بل متفاوتی به گوش فرد فرستاده می شود .

سپس از بیمار خواسته میشود صداهایی که میشوند را اطلاع بدهد . در پایان تست آستانه ی شنوایی بیمار مشخص می شود .و توضیحات تکمیلی به بیمار داده می شود . این تست یکی از بهترین روش ها برای شناسایی وضعیت شنوایی بیمار است . با انجام این تست مشخص میشود که شنوایی بیمار در چه درجه ای قرار دارد؟ و چه سمعکی برای آن مناسب است؟

مرکز نوار گوش غرب تهران

نحوه انجام نوار گوش چگونه است؟

خیلی از افراد فکر می کنند که نوار گوش گرفتن، کاری بسیار ترسناک و سخت است. به همین خاطر از رفتن به پیش پزشک خودداری می کنند. ما در این مطلب به طور خلاصه، در مورد چگونگی گرفتن نوار گوش صحبت خواهیم کرد، تا شما عزیزان با آگاهی بیشتر سلامت گوش خود را جدی بگیرید. در ادامه باید گفت، در اصطلاح دیگر به به این تست آستانه گیری راه شنوایی هم گفته می شود.

به وسیله قرار دادن یک مرتعش کننده در قسمت پیشانی، ارتعاشات از طریق جمجمه وارد حلزون گوش شده و حلزون گوش را تحریک می کند. پس از گذشت این مرحله ادیومتر آستانه شنوایی افراد را در نوار شنوایی به طور واضح و کاملا درست ثبت می کند .اطلاعاتی که در نوار شنوایی ثبت می شود طبق استاندارد بین المللی صورت می گیرد. لذا در نوار گوش به راحتی میزان شنوایی فرد مشخص خواهد شد.

در ادامه باید گفت، انجام نوار گوش در تهران کاملا بدون درد بوده و فرد در هنگام این تست هیچ گونه دردی را متحمل نخواهد شد همچنین در رابطه با عوارض باید گفت، این نوع تست هیچ گونه عوارضی را برای فرد به دنبال نخواهد داشت. همچنین این تست قابل استفاده برای کودکان و بزرگسالان می باشد. چنانچه ساکن تهران هستید میتوانید برای این تست به کلینیک نوار گوش در تهران ( شنوا طب ) مراجعه کنید.

نوار گوش با استفاده از دستگاه ادیومتری و در یک اتاق آکوستیک انجام می شود . هنگام انجام این آزمایش صداهای مختلفی با دسی بل متفاوتی به گوش فرد فرستاده می شود . سپس از بیمار خواسته میشود صداهایی که میشوند را اطلاع بدهد . در پایان تست آستانه ی شنوایی بیمار مشخص می شود .و توضیحات تکمیلی به بیمار داده می شود . این تست یکی از بهترین روش ها برای شناسایی وضعیت شنوایی بیمار است . با انجام این تست مشخص میشود که شنوایی بیمار در چه درجه ای قرار دارد؟ و چه سمعکی برای آن مناسب است؟ و …

 

نوار گوش چگونه انجام می شود

در چه زمانی پزشک از بیمار نوار گوش می گیرد؟

زمانی که که به دلایل گوناگونی مانند ورود جسم خارجی و یا ضربه و عفونت گوش، فرد دچار آسیب می شود. پزشک در این مواقع برای بررسی میزان شنوایی گوش، نوار گوش را تجویز می نماید. معمولا در این زمان بیمار با شکایت از ضعف شنوایی و اختلال در آن به پزشک مراجعه می نماید.

در این مواقع پزشک نیاز به منبع معتبری دارد تا بتواند به وسیله آن میزان شنوایی فرد را به طور صحیح تشخیص دهد. یا در زمان های دیگر که فرد برای چک کردن سلامت گوش، به پزشک مراجعه می کند. و دکتر با استفاده از نوار برای گوش از وضعیت سلامت شنوایی او مطمئن خواهد شد.

به بیانی بهتر باید گفت، کاربرد مهم آن ارزیابی دقیق بوده و با تفسیر نوار می توان مشخص کرد که کم شنوایی بیمار در چه حدودی بوده است. می توان گفت، نوار گوش یکی از مهم ترین ارزیابی ها در اختلالات و ضعف شنوایی به شمار می رود.

مرکز نوار گوش تهران

بهترین کلینیک نوار گوش در تهران :

همانطور که میدانید گوش یک عضو مهم و حساس بدن بوده که برای درمان و مراقبت از آن باید به پزشک متخصص مراجعه نمود. تاثیر مشکلات شنوایی به شکلی بوده که می تواند در زندگی افراد بسیار تاثیر گذار باشد. به همین علت، نباید به این موضوع بی توجه بود و یا درمان های نامناسب را پیش گرفت.

بر این اساس مراجعه به کلینیک نوار گوش در تهران و انجام تست شنوایی توسط مجموعه حرفه ای و با تجربه یکی از نکاتی است که باید بسیار به آن بها داد. به همین علت ما در این مطلب کلینیک شنوا طب را به شما خوبان پیشنهاد می دهیم. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه انجام تست های شنوایی مانند نوار گوش داشته، توانسته امتحان خود را در این زمینه به خوبی پس دهد. به همین علت، این مجموعه یک گزینه عالی برای افرادی است که دنبال بهترین کلینیک نوار گوش در تهران هستند.

شنوا طب با ارائه خدمات ارزنده به بیماران خود توانسته اعتماد بیماران خود را به خوبی جلب نماید. هدف این مجموعه فقط رضایت بیماران بوده به همین علت، کلینیک شنوا طب یک انتخاب عالی برای انجام تست شنوایی گوش می باشد. برای رزرو نوبت و همچنین اطلاع از هزینه نوار گوش میتوانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید .

انجام نوار گوش

هزینه نوار گوش چقدر است ؟

هزینه نوار گوش بسته به نوع آزمایشی که برای فرد انجام میشود متفاوت است به طور کلی رنج قیمت آن در سال ۱۴۰۰ بین ۱۰۰ تا ۲۲۰ هزار تومان بوده است . اگر تنها تست ادیومتری انجام میشد  ۱۰۳ هزار تومان  و اگر تست تمپانومتری و رفلکس آکوستیک از فرد گرفته شود به ترتیب ۶۳۰۰۰ تومان و ۵۰۰۰۰ به هزینه قبلی افزوده می شد . این هزینه ها از جدول تعرفه مراکز خصوصی وزارت بهداشت برای سال ۱۴۰۰ برداشته شده است.

در سال ۱۴۰۰ هزینه تست ادیومتری در بیمارستان های دولتی ۲۷ هزار تومان بوده است و همچنین هزینه تمپانومتری و رفلکس اکوستیک به ترتیب ۱۳۰۰۰ و ۸۰۰۰ در نظر گرفته شده بود .
اما امسال ( ۱۴۰۲) هزینه نوار گوش بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است . ممکن است متخصص فقط تست PTA از بیمار بگیرد که در این صورت هزینه کمتر می شود . هزینه نوار گوش برای کودکان و نوزادان چیزی حدود ۱۵۰ تا ۳۵۰ هزار تومان است . مجموعه تخصصی شنوا طب یکی از بهترین کلینیک نوار گوش در تهران می باشد .

مراکز نوار گوش در تهران

نوار گوش برای عفونت گوش :

عفونت گوش یا همان اوتیت گوش یکی از مشکلات مربوط به گوش می باشد که باعث اختلال شنوایی نیز می شود در مقاله ی ( عفونت گوش و علائم آن )  در مورد این بیماری توضیح مفصلی داده ایم . با استفاده از نوار گوش یا تست تمچانومتری می توان این بیماری را تشخیص داد . عفونت گوش انواع ختلفی دارد یکی از مدل های آن عفونت گوش خارجی است که با استافده از نتایج تست ادیومتری میتوان از وجود این بیماری مطلع شد و در صورت نیاز درمان موضعی را پیش گرفت .

انجام نوار گوش در تهران

نوع دیگر آن عفونت گوش میانی است که در کودکان مخصوصا در ماه های سرد سال شیوع زیادی دارد . عفونت گوش میانی خود انواع متخلفی دارد ( حاد ، مزمن و متشرحه ) که با نتایج تست ادیومتری میتوان از وجود آ«ها مطلع شد . مورد آخر عفونت گوش داخلی است که بسیار نادر می باد . برای اطلاع از این نوع عفونت علاوه بر نوار گوش به تست های تعادل ، سرگیجه و عصب نیز نیاز است .

به طور کلی افراد دارای عفونت گوش بنابه شدت و میزان درگیری به درجات مختلفی از کم شنوایی مبتلا هستند .این افراد معمولا درای کم شنوایی ملایم تا متوسط هستند. برای انجام این تست شما باید به یک کلینیک نوار گوش در تهران مراجعه کنید که ما به شما مرکز شنوایی سنجی شنوا طب را پیشنهاد میکنیم .

نوار گوش برای وزوز :

از نوارگوش برای بررسی علت وزوز گوش نیز استفاده می شود . در برخی از موارد مشخص میشود وزوز گوش نتیجه پیر گوشی یا در واقع افت شنوایی است که در این حالت پزشک متخصص ، سمعک مناسب را تجویز میکند .

استفاده از سمعک مناسب میتواند تا مقدار زیادی وزوز گوش را کم کند . علل دیگر وزوز گوش میتواند ، عفونت گوش میانی ، وجود جرم گوش  و مشکلات شنوایی باشد که در همه این موارد اولین اقدام ، انجام نوار گوش می باشد . از مهم ترین آزمایش هایی که برای بررسی وزوز گوش هستند می توان تست ABA  و تست شنوایی سنجی را نام برد . در واقع تست ABA می تواند عوامل ایجاد کننده وزوز گوش را به طور کامل کشف کند .

هزینه نوار گوش

نوار گوش برای سرگیجه و منییر :

سرگیجه میتواند عوامل مختلفی داشته باشد و گاهی اوقات به دلنال سرگیجه فرد ، دچار اختلالات شنوایی نیز میشود . اما نمیتوان گفت که سرگیجه، دلیل بروز کم شنوایی شده است بلکه ممکن است دلیل سرگیجه و دلیل کم شنوایی یک بیماری باشد مانند بیماری منییر .این بیماری میتواند همزمان باعث به وجود آمدن منییر و سرگیجه شود . سرگیجه میتواند دلیل دیگری مانند بیماری های گوش میانی نیز داشته باشد . در نوار گوش که جهت درمان و تشخیص سرگیجه است ابتدا باید تست VNG گرفته شود.

نوار گوش در تهران برای کودکان و نوزادان چگونه انجام می شود ؟

نوار گوش کودکان و نوزادان شامل تست های ABR و  OAE است . اگر سن کودک ۴ سال به بالا باشد ارزیابی شنوایی به صورت کامل نیز صورت میگیرد . آزمایش OAE برای بررسی عصب شنوایی کودک و سایر ساختار های گوش کاربرد دارد . انجام نوار گوش برای کودکان و نوزادان کاری نسبتا سخت است . در این گروه سنی به این دلیل که نمیتوانند در مورد کم شنوایی خود صحبت کنند ، کم شنوایی آنان به صورت پنهان باقی میماند . طرز انجام نوار گوش کودکان به سن کودک و دلیل انجام آن بستگی دارد .

برای مثال اگر کودک یا نوازد به تازگی سرما خورده باشد تست نوار گوش به جهت بررسی عفونت انجام میشود و در صورت عدم تشخیص به موقع عفونت گوش ، کودک به کم شنوایی مبتلا می شود .در نتیجه در صورتی که کودک و نوزاد به آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا باشد ، انجام نوار گوش بسیار مهم و حیاتی است . همچنین قبل از ورود کودک به مدرسه غربالگری و چکاپ شنوایی ( نوار گوش کودکان ) انجام میشود که میتواند افت شنوایی و مشکلات پنهان گوش را در کودکان تشخیص دهد .

معتبر ترین کلینیک تخصصی نوار گوش در تهران برای کودکان و نوزادان شنوا طب است که با در اختیار داشتن پرسنل متخصص و مجرب در خدمت همشهریان گرامی می باشد . جهت کسب اطلاع از هزینه نوار گوش میتوانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

کلینیک شنوا طب تهران بهترین مرکز تهیه نوار گوش در تهران می باشد.

با مطالعه متن فوق در می یابیم که پس از معاینه بالینی با اتو اسکوپ اولین و مفید ترین روش بررسی وضعیت بیماریهای مرتبط با گوش انجام نوار گوش می باشد. این تست ساده می تواند به شناخت انواع مشکلات گوش و حلق و بینی کمک کند انجام نوار گوش در عین اینکه ساده و بی خطر و بدون درد می باشد در عین حال بسیار تخصصی است و فرد شنوایی شناس به مهارت بالایی نیاز دارد تا در کنار وسایل پیشرفته و تکنولوژی روز بتواند منشا بیماری ها و مشکللات بیمار را شناسایی کرده و راه حل سودمند و تاثیر گزار را به بیمار پیشنهاد بدهد.

تمام این مزایا و ویژگی ها در کنار نسبتا پایین بودن هزینه نوار گوش در مقایسه با مطالعات بالینی دیگر، انجام نوار گوش را برای همه بیماران مبتلا به عوارض و ناراحتی های گوش و حلق و بینی به عنوان بهترین و به صرفه ترین گزینه جهت تشخیص صحیح و سریع بیماری های

گوش در صدر پیشنهادات پزشک معالج و درخواست های بیمار قرار می دهد.

کلینیک شنوایی سنجی شنوا طب با در اختیار داشتن پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا و پرسنل متخصص و حرفه ای شنوایی شناس بهترین مرکز نوار گوش در تهران می باشد که با اخذ کمترین هزینه نوار گوش جهت نوزادان و دانش آموزان را انجام می دهد.