علت بروز سرگیجه در تهران چیست؟
دلایل بروز سرگیجه در تهران را بررسی کنیم

جهت درمان سرگیجه در تهران ابتدا نیاز است علت اصلی سرگیجه را بشناسیم با توجه به اینکه سرگیجه در تهران یکی از بیماری های شایع در تهران و کلانشهرهای دیگر می باشد.

دانشمندان تحقیقات مفصلی کرده اند و یکی از دلایل بروز سرگیجه را وجود آلودگی هوا و کمبود اکسیژن تشخیص داده اند.از دلایل دیگر شیوع سرگیجه در تهران و سایر کلانشهرها وجود آلودگی صوتی می باشد.

برای درک بهتر موضوع بیایید اول سرگیجه و دلایل بروز سرگیجه را بشناسیم.


سرگیجه چیست :

سرگیجه (vertigo) به احساس دوران واقعی و حرکت یا احساس چرخش محیط به دور فرد گفته میشود. گیجی و منگی (dizziness) نیز یک اصطلاح عمومی است که برای علائمی مانند سبکی سر، احساس شناور بودن، و احساس غش و ضعف بکار برده می شود.

سرگیجه، منگی و عدم تعادل از شایع ترین علائمی هستند که افراد بخاطر آن ها به پزشک های متخصص یا عمومی مراجعه می کنند. هر کدام از این حالات، توصیف دقیق و متمایز خود را دارد و اختلالی متفاوت از هم هستند اما عموما به اشتباه از آن ها به جای یکدیگر استفاده میشود مثلا ممکن است بیمار احساس سبکی سر داشته باشد ولی بگوید سر گیجه دارم. سرگیجه، منگی یا عدم تعادل به دلایل مختلفی بروز می کند

در ادامه این مقاله بیشتر در مورد دلایل و توصیف و درمان هر کدام از آن ها صحبت خواهیم کرد.برای درمان سرگیجه در تهران به کلینیک شنوا طب مراجعه کنید تا پزشکان مجرب این مجموعه با بررسی علائم و حالات بیماری ، سرگیجه را درمان کنند.

دلایل بروز سرگیجه :

سرگیجه علامت و هشداری برای وجود یک یا چند بیماری در بدن است. هنگامی که احساس سرگیجه می کنید باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک معالج تشخیص دهد که علائم شما نشان دهنده وجود چه بیماری و اختلالی در بدن است.

گاهی سرگیجه از وجود یک بیماری در گوش ناشی میشود یعنی دلیل سرگیجه اختلالات گوش است. اما گاهی دلایل دیگری غیر از گوش دارد مثلا ممکن است سرگیجه بخاطر اختلالات خون، مغز یا حتی مصرف برخی از دارو ها باشد در ادامه دلایل سرگیجه را مفصل بررسی می‌کنیم.

شنوا طب اماده ارائه خدمات مختلف از جمله درمان سرگیجه در تهران ، درمان انواع بیماری های گوش و عفونت ها و تجویز و تنظیم سمعک در تهران می باشد .

بررسی دلایل سرگیجه در تهران
بیایید دلایل بروز سرگیجه را بشناسیم
درمان سرگیجه در تهران
جهت درمان سرگیجه در تهران پزشک ابتدا دلایل بروز سرگیجه را بررسی میکند

هنگام بروز سرگیجه به چه پزشکی باید مراجعه کنیم؟

این سوالی هست که برای بیشتر افراد هنگام بروز سرگیجه پیش می آید. باید در جواب گفت که طبق قانون نظام ارجاع که جدیدا به تصویب رسیده اولین مراجعه بیمار باید به پزشک عمومی باشد

پزشک عمومی پس از گرفتن شرح حال از بیمار و انجام یک سری معاینات بالینی و آزمایشات مورد نیاز اگر بیماری را در حد بیماری های عمومی تشخیص داد با تجویز داروهای عمومی اقدام به معالجه بیماری نماید

در صورت تشخیص بیماری به عنوان یک بیماری تخصصی به پزشک متخصص مربوطه مثل متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصص داخلی مغز و اعصاب ارجاع می دهد.

در صورت ارجاع در این سیستم همان پزشک متخصص که معرفی شده موظف است سریعا به صورت اورژانسی به بیمار شما نوبت بدهد و در نوبت طولانی مدت قرار ندهد.

برخی از بیماری های گوش که میتواند دلیل سرگیجه باشد :

لابیرنتیت (Labyrinthitis) : این بیماری ممکن است زمانی آشکار شود که لابیرنت گوش داخلی بر اثر وجود عفونت باعث التهاب شده باشد. عصب دهلیزی حلزونی که در این ناحیه وجود دارد اطلاعاتی را درباره حرکت سر، موقعیت و صدا به مغز ارسال می کند. فردی که مبتلا به این بیماری باشد علاوه بر سرگیجه علائم دیگری هم ممکن است داشته باشد مانند : کاهش شنوایی، وزوز گوش، سر درد، احساس درد داخل گوش و تغییر در بینایی.

نوریت وستیبولار (Vestibular neuronitis) : این بیماری بسیار شبیه اختلال بالا می باشد با این تفاوت که بر شنوایی بیمار تاثیری ندارد. نوریت وستیبولار از عفونتی ناشی میشود که باعث التهاب عصب دهلیزی است. سرگیجه ای که از این بیماری ناشی شده باشد ممکن است تاری دید، حالت تهوع و عدم تعادل را به همراه داشته باشد.

بیماری منییر (Meniere’s disease) : در این بیماری وجود اختلال در فشار مایعات گوش داخلی منجر به سرگیجه و وزوز گوش و حتی کم شنوایی می شود. که بیشتر در افراد ۴۰ تا ۶۰ سال دیده می شود. علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نیست اما طبق نظر دانشمندان منییر ممکن است ناشی از عفونت ویروسی، انقباض رگ های خونی، واکنش خود ایمنی بدن یا عامل ژنتیکی باشد.

سایر دلایل بروز سرگیجه :

  • قند خون پایین
  • فشار خون پایین
  • کم خونی
  • مصرف برخی دارو ها
  • سندرم خستگی مزمن
  • کاهش آب بدن
  • ضربه یا آسیب به سر
  • سردرد میگرنی
  • سکته مغزی خفیف(حمله ایسکمی گذرا)

متخصص درمان سرگیجه در تهران

درمان سرگیجه در تهران

در برخی موارد سرگیجه نیاز به درمان خاصی ندارد و خود به خود با کمی استراحت بر طرف می شود. اما اگر این مشکل اساسی بود و زمان طولانی درگیر سرگیجه بودید نیاز به درمان و مراجعه به پزشک دارید.

از مصرف خود سر هر گونه قرص و دارو اجتناب کنید و قبل از هر گونه اقدامی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

در شرایط وخیم پزشک برای شما ممکن است آنتی بیوتیک برای عفونت و یا دارو های ضد ویروسی تجویز کند. همچنین برای تسکین علائم سرگیجه داروهایی از قبیل آنتی هیستامین و ضد تهوع به بیمار پشنهاد دهد.

اگر درمان با قرص و دارو موثر نباشد پزشک متخصص بنا به تشخیص خود ممکن است عمل جراحی را الزامی بداند. جهت درمان سرگیجه در تهران به مرکز تخصصی شنوا طب مراجعه کنید تا توسط پزشکان ماهر و کار آزموده این مرکز معاینه شوید و سپس درمان را شروع کنید.

درمان بیماری منییر :

همانطور که مطلع هستید بیماری منییر یکی از دلایل بروز سرگیجه می باشد و برای درمان سرگیجه در تهران باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی  مراجعه کنیم پزشک برای درمان بیماری منییر علاوه بر تجویز دارو، سبک تغذیه ی خاصی را پیشنهاد می دهد که بیمار با رعایت آن از پیش‌روی علائم خود جلوگیری می کند و تا حدودی بیماری را محدود می کند.

این سبک تغذیه عبارت است از : کاهش مصرف نمک و استفاده از دارو های ادرار آور برای کاهش حجم مایعات . اجتناب از مصرف کافئین دخانیات، الکل و شکلات. اگر رعایت سبک تغذیه برای بیمار جواب نداد، پزشک عمل جراحی برای رفع فشار کیسه آندولنفاتیک یا برش عصب دهلیزی را تجویز می کند.

به طور کلی شخصی که مبتلا به سرگیجه باشد باید در این دوران اقدامات احتیاطی را انجام دهد: از نردبان استفاده نکند، رانندگی نکند، هنگام بلند شدن آهسته و با احتیاط باشد، به طور ناگهانی سرش را حرکت ندهد و…