تست شنوایی سنجی نوزادان در تهران

بهترین مرکز شنوایی سنجی جهت انجام تست شنوایی سنجی نوزادان در تهران مرکز شنوا طب تهران می باشد. در این مرکز با بهره گیری از مجرب ترین متخصصین علم شنوایی شناسی و جدیدترین تکنولوژی روز دنیا بالاترین خدمات ویژه به شما ارائه می گردد.

در این کلینیک متخصصان ما با استفاده از روش های سریع و پیشرفته با توجه به سن فزرند دلبند شما، آزمون های شنوایی سنجی را انجام می دهند و کم شنوایی یا اختلالات گوش نوزاد یا کودکتان را تشخیص می دهند . پس از تشخیص و ارزیابی شنوایی، بسته به نوع و میزان کم شنوایی برای کودکتان، سمعک تجویز و تنظیم میکنند. سمعک های تجویز و تنظیم شده توسط متخصصان ما دارای گارانتی و خدمات پس از فروش نیز می باشد همچنین در صورت ایجاد مشکل و خرابی در هر نوع سمعک (قدیمی یا هوشمند) خدمات تعمیر سمعک هم توسط شنوا طب انجام می شود.

شنوایی سنجی چیست ؟

شنوایی سنجی یک نوع تست برای ارزیابی عملکرد سیستم شنوایی است . این تست، نوع و میزان کم شنوایی، اختلالات گوش داخلی و اخلالات تعادل را ارزیابی می کند.که باید توسط اودولوژیست (یا همان شنوایی شناس) و با استفاده از دستگاه اودیومتر انجام بشود .

این دستگاه با استفاده از سیگنال های صوتی آستانه شنوایی فرد را بررسی می نماید . نتیجه تست شنوایی سنجی به شکل نوار گوش یا اودیوگرام ثبت می شود .این تست انواع مختلفی دارد اما متداول ترین نوع آن شنوایی‌سنجی با تون خالص است.

این روش نمی تواند علت دقیق کم شنوایی را تشخیص دهد اما میزان، نوع، شکل، یک طرفه یا دو طرفه بودن و قرینگی کم‌شنوایی را می تواند تشخیص دهد . تست شنوایی سنجی معمولا پانزده الی سی دقیقه زمان میبرد تا توسط اودولوژیست انجام شود.

شنوایی سنجی نوزادان در تهران

شنوایی سنجی کودک و نوزادان تهران

یکی از موارد مهم در رشد کودک ، سلامت گوش و حس شنوایی کامل است. به همین دلیل همه ی نوزادان از بدو تولد باید مورد تست شنوایی نوزادان قرار بگیرند.

مسلماََ کم شنوایی یا ناشنوایی معلولیتی است که آثار زیانباری بر فعالیت مغز ، یادگیری و گفتار کودک و متعاقبا بر عملکرد اجتماعی او خواهد گذاشت. پس بهتر است از بدو تولد از فرزندتان تست شنوایی نوزادان بگیرید. تا اگر کودکتان مشکلی در شنوایی داشت سریعا آن را برطرف و درمان کنید.

مرکز شنوایی سنجی شنوا طب به عنوان مجهزترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان در شرق تهران برای انجام تست های تخصصی شنوایی سنجی نوزادن در تهران آمادگی کامل دارد.

تست های شنوایی سنجی کودک و نوزادان نه تنها قبل از ترخیص نوزاد بلکه در سال های بعد زندگی کودک هم باید انجام شود تسهایی مانند : تست OAE و تست ABR و ASSR . اکثر نوزادانی که با کم شنوایی متولد می شوند با انجام تست های OAE و AABR در بدو تولد کم شنوایی آن ها تشخیص داده می شوند .

ولی در برخی از نوزادان کم شنوایی به دلایل عفونت ، ضربه و نویز های بلند پس از مدتی بروز می کند. برای ارزیابی شنوایی نوزاد چندین نوع تست وجود دارد که اودیولوژیست با توجه به سن و وضعیت سلامت کودک از یکی از این روش ها استفاده می کند .

انواع آزمون های تست شنوایی نوزادان :

  • آزمون OAE
  • تست ABR
  • آزمون ASSR
  • تست تمپانومتری و رفلکس اکوستیک
  • آزمون رفتاری

شنوا طب کلینیک تخصصی شنوایی سنجی نوزادان و کودکان در تهران می باشد . انواع بیماری های گوش میانی،داخلی و خارجی ، انواع اختلالات شنوایی ، نوع و میزان کم شنوایی نوزادان با کمک تست های شنوایی سنجی توسط اودیولوژیست در این کلینیک انجام می شود. از دیگر خدمات برای نوزادان و کودکان کم شنوا در تهران تجویز و تنظیم سمعک می باشد.

شنوایی سنجی نوزادان در تهران در شنواطب
بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان در تهران در شنواطب می باشد

شنوایی سنجی کودکان با آزمون رفتاری

شنوا طب کلینیک تخصصی شنوایی سنجی نوزادان و کودکان در تهران می باشد . انواع بیماری های گوش میانی،داخلی و خارجی ، انواع اختلالات شنوایی ، نوع و میزان کم شنوایی نوزادان با کمک تست های شنوایی سنجی توسط اودیولوژیست در این کلینیک انجام می شود. از دیگر خدمات برای نوزادان و کودکان کم شنوا در تهران تجویز و تنظیم سمعک می باشد.

شنوایی سنجی نوزادان با تست تمپانومتری و رفلکس آکوستیک

تمپانومتری یک آزمون شنوایی نیست اما روشی است که می تواند نشان دهد آیا پرده صماخ هنگامی که صدا آهسته و فشار هوا در مجرای گوش اعمال می شود به خوبی حرکت میکند. این آزمون توانایی تشخیص اختلالات گوش میانی مانند جمع شدن مایع پشت پرده گوش را دارد.

نتیجه این تست نموداری به نام تمپانوگرام است. تست رفلکس آکوستیک بررسی می کند که گوش از طریق بر انگیختن رفلکس به خوبی به صداهای بلند پاسخ بدهد. جهت انجام این تست یک پروب پلاستیکی نرم در مجرای گوش قرار می دهند. چند صدای بلند از طریق پروب به گوش ارسال می شود. و دستگاه تشخیص می دهد آیا صدا باعث برانگیخته شدن رفلکس می شود یا خیر.

شنوایی سنجی کودک و نوزادان در تهران با آزمون ASSR

این تست امکان ارزیابی کم شنوایی شدید تا عمیق را دارد. این آزمون شبیه به تست ABR می باشد ا این تفاوت که از آنالیز فرکانسی به جای آنالیز زمانی استفاده می شود. محرکات این آزمون اصوات مدوله شده از نظر دامنه یا فرکانس یا هر دو می باشد. تفسیر این تست به صورت adjective است.

از معایب این تست می توان گفت که نیاز به وضعیت خیلی آرامی دارد. محل ضایعه را نمی تواند تشخیص دهد و در مواردی مانند نوروپاتی نمی‌تواند پاسخ دهد. آستانه این تست با تست رفتاری اختلاف دارند مخصوصا در افراد طبیعی. برای افرادی که میخاهند کاشت حلزون انجام دهند این تست و تست ABR هم‌زمان انجام می شود.

کلینیک شنوا طب تهران بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان در تهران می باشد
کلینیک شنوا طب بهترین مرکز بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان در تهران می باشد

شنوایی سنجی کودک و نوزادان در تهران با آزمون ABR

آزمون ABR یا همان پاسخ شنوایی ساقه مغز هم یک آزمون غیر تهاجمی و کاملا ایمن می باشد که در خواب از کودک یا نوزاد انجام می شود. روند انجام تست شنوایی نوزادان حدود یک ساعت می باشد و خطای بسیار کمی دارد.

این تست یکی از بهترین روش های تست شنوایی نوزادان جهت تشخیص میزان کم شنوایی در نوزادان و کودکان می باشد. آزمون ABR کاملا بی درد میباشد در این روش الکترودهایی به مناطق خاصی از سر نوزاد وصل می‌کنند تا پاسخ عصب شنوایی به محرک صوتی اندازه گیری شود. این آزمون مانند نوار مغز است با این تفاوت که در این روش از دستگاه ها و تجهیزات تخصصی تر استفاده می‌شود.

آزمون OAE برای تست شنوایی نوزادان

تست OAE در نوزادان حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. این تست آزمونی غیر تهاجمی و بدون درد است. پزشک متخصص ، پروب های کوچکی درون مجرای گوش کودک می گذارد. این پروب ها امواج صوتی را به داخل گوش می فرستد و پاسخ حلزون گوش به صورت امواج OAE دریافت شده و سپس ثبت می شود.

این تست باید زمانی انجام شود که نوزاد در آرامش به سر ببرد و بدون حرکت باشد. مثلا می توان اورا در بغل مادر یا در یک اتاق آرام قرار داد بعد تست از او گرفته شود. نکته ی مهم این است که نتیجه ی این تست زمانی قابل قبول است که دست کم سه مرتبه پشت سرهم و در طی یک جلسه در هر گوش به طور مجزا انجام شود. و حداقل دو بار از سه مرتبه ی انجام شده یک نتیجه ی یکسان حاصل شود. این تست نیاز به دقت و حساسیت بالایی دارد تا نتیجه کاذب حاصل نشود.

شنوایی سنجی نوزادن در تهران
مرکز شنواطب تهران بهترین مرکز شنوایی سنجی کودک و نوزادان درتهران میباشد