تشخیص کم شنوایی

کم شنوایی و مشکلات گوش معمولا در پی بالارفتن سن به وجود می‌آید اما علل دیگری هم ممکن است شنوایی فرد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. حدود 25 درصد از افراد بالای 50 سال با مشکلات شنوایی و کم شنوایی درگیر هستند، و حدود 50 درصد از افراد بالای 80 سال نیز دچار کم شنوایی و مشکلات گوش هستند.

یکی از راه های تشخیص کم شنوایی استفاده از تست های شنوایی سنجی در تهران یا همان ادیومتری است. برای انجام این تست باید به یکی از مراکز شنوایی سنجی تهران و سمعک مراجعه کنید . کلینیک شنوا طب از بهترین مراکز تخصصی شنوایی سنجی در تهران است. متخصصان شنوایی سنجی در این کلینیک آماده ارائه مشاوره و انجام تست های شنوایی و تجویز مورد نیاز شما می باشند.

مرکز شنوایی سنجی شنوا طب دارای سه شعبه در استان تهران است (کلینیک ساج _ شعبه درمانگاه هویزه _ شعبه سید خندان) شنوا طب خدماتی نظیر شنوایی سنجی بزرگسال وکودک و نوزاد، شست و شوی گوش، تجویز سمعک بر حسب نیاز شخص، تعمیر سمعک و… را با کیفیت بالا و هزینه‌ی به صرفه ارائه میکند.

شنوایی سنجی ( ادیومتری ) چیست ؟

تست شنوایی سنجی برای سنجش میزان عملکرد گوش مورد استفاده قرار می گیرد. این تست با کمک روش ها و دستگاه هایی به ما در شناخت میزان شنوایی و آسیب های وارده به گوش کمک می کنند. نتیجه این تست به شکل نوار گوش (اودیوگرام) ثبت میشود. این آزمون ها شدت و تُن صدای دریافتی توسط فرد را تست کرده و مشکلات تعادلی و سایر مشکلات شنوایی و مربوط به گوش را شناسایی می کند.

تشخیص و درمان این مشکلات بر عهده متخصص شنوایی سنجی در تهران است. متداول ترین روش شنوایی سنجی تهران بالینی، شنوایی سنجی با تون خالص است. علیرغم اینکه این روش قادر به تشخیص میزان، نوع، شکل و قرینگی کم شنوایی است اما نمی‌تواند به طور دقیق علت آن را تشخیص دهد. ازمون شنوایی با محرکات گفتاری نیز نوع دیگری از ارزیابی دستگاه شنوایی است.

واحد اندازه گیری شدت صدا دسیبل است و گوش انسان قادر است بین 20 تا 180 دسیبل را بشنود. واحد اندازه گیری تُن صدا هرتز است و گوش انسان می تواند بین 20 تا 20000 هرتز را تشخیص دهد. اکثر شنوایی سنجی ها در بسامد بین 250 تا 8000 هرتز که محموده اصلی شنوایی است انجام می شود. مجموعه ی شنوا طب از بهترین مراکز شنوایی سنجی در تهران میباشد که از پرسنل و کادر متخصص تشکیل شده است .

انواع آزمایش های شنوایی سنجی

تست تمپانومتری

در این روش از شنوایی سنجی نحوه ی عملکرد گوش میانی با تحریک پرده ی گوش و استخوان های رسانا مورد سنجش قرار می‌گیرد . این آزمون حرکت پرده ی گوش در پاسخ به فشار هوا را اندازه گیری می کند. پزشکان با کمک این تست میتوانند اختلالات گوش خارجی و میانی مثل تومور یا پارگی پرده را شناسایی کنند. تست تمپانومتری یکی از روش های شنوایی سنجی در تهران است که در مجموعه تخصصی شنوا طب نیز انجام می شود .

تست گفتاری

این تست پایین ترین درک گفتاری یا شدت گفتاری را که فرد می شنود اندازه گیری می کند. و تا حدودی به تست تون خالص نزدیک است. تنها تفاوتی که دارد این است که در این آزمون به جای تون خالص از محرک گفتاری با صدای زنده یا ضبط شده استفاده می شود.

این تست هم در محیط آرام و ساکت انجام می شود هم در محیط شلوغ، تا بتوان توانایی فرد نسبت به تشخیص صداها و جداسازی صدای اصلی از صداهای پس زمینه را مورد آزمایش قرار داد. تست شنوایی سنجی گفتار مربوط به ارزیابی توانایی درک گفتار شما در سکوت و نویز است.

در این روش کلمات تک و دو سیلابی برای شنونده پخش می شود. از شما خواسته می شود تا کلماتی که قادر به شنیدن آنها هستید را تکرار کنید. این تست می تواند به تعیین نوع کم شنوایی و انتخاب سمعک مناسب کمک کند.

تست تون خالص یا IPTA

راه های مختلفی برای انجام ادیومتری وجود دارد که IPTA از شایع ترین روش ها برای انجام این تست است. این تست  داخل اتاقک آکوستیک انجام می‌گیرد. متخصص شنوایی یا دستیارش پشت یک دستگاه ادیومتری می نشیند، روی گوش های شما هدفون قرار میگیرد تا صدا ها از طریق هدفون به شما برسد.

شنوایی شناس صداهای متنوعی از جمله تُن و گفتار را در فواصل مختلف در یک گوش پخش میکند تا میزان شنوایی شما را بسنجد. طبق راهنمایی پزشک بعد از هر بار شنیدن صدای بوق شما باید دکمه مخصوصی را فشار دهید یا دست خود را بالا بیاورید. با هر بار فشردن کلید نتیجه مربوط به تست روی برگه اودیوگرام ثبت میشود.

این تست برای بررسی صداهایی با فرکانس بسیار پایین است. در روش تن خالص، کمترین صدایی که در فرکانس های مختلف بشنوید اندازه گیری می شود. دستگاه ادیومتر در روش تن خالص به کار می رود و صداها را در هدفون انتقال می دهد.

تست هدایت استخوانی

یکی دیگر از تست های مهم شنوایی سنجی تست هدایت استخوانی ( القای استخوانی) است که میزان شنوایی گوش داخلی نسبت به صداها اندازه گیری می شود. در این تست یک وسیله  هدایت کننده ی صدا در پشت گوش قرار میدهند که این وسیله ارتعاشات کوچکی را از طریق استخوان موجود در این ناحیه به گوش داخلی منتقل میکند.

این آزمایش نسبت به دیگر روش های ارزیابی شنوایی ، متفاوت می باشد چراکه در این روش از طریق هوا صداهای قابل شنیدن به گوش داخلی ارسال میشود. پس از اتمام تست متخصص می بایست جواب این آزمایش را با جواب آزمایش (تون خالص) مقایسه کرده و در صورت مغایرت، نوع کم شنوایی فرد را تشخیص دهد.

تست شنوایی مغز ABR

در این آزمون میزان کم شنوایی فرد مشخص می شود این آزمون به دلیل حساسیت بالا معمولا در محیط های آرام و ساکت انجام می شود و علاوه بر سنجش شنوایی همزمانی پاسخ های عصبی را نشان می دهد. این تست بیشتر در نوزادان به منظور غربالگری مشکلات شنوایی کاربرد دارد. یکی از روش های شنوایی سنجی تهران تست ABR است .

برای شنوایی سنجی در تهران به کجا مراجعه کنیم ؟

مراقبت از گوش و شنوایی یکی از امور مهم زندگی برای همه ی افراد چه پیر و چه جوان و خردسال می باشد  . جهت انجام تست شنایی باید به یکی از مراکز شنوایی سنجی در تهران و یا محل زندگی خود مراجعه کنید تا متخصص شنوایی برای شما آزمون مورد نیاز را انجام دهد .

کلینیک شنوا طب از بهترین مراکز شنوایی سنجی و سمعک در تهران می باشد . شنوا طب دارای سه شعبه است(کلینیک ساج _ شعبه درمانگاه هویزه _ شعبه سید خندان)

شنوایی سنجی تهران

چه زمانی به مرکز شنوایی سنجی مراجعه کنیم؟

همانطور که نیاز است در دوره های مشخص برای چکاپ سلامت بدن به پزشک مراجعه کنید. برای بررسی وضعیت شنوایی نیز نیاز خواهد بود تا به مرکز شنوایی سنجی تهران مراجعه کرد. از دست دادن شنوایی جزو مشکلات بسیار بزرگ است که در هر دوره ای از زمان ممکن است گریبانگیر افراد شود. برخی از دلایل کم شنوایی و مشکلات آن مادرزادی است و برخی دیگر در طی دوران و به دلایل مختلف همچون التهاب گوش میانی ایجاد می شود.

گوش هم جزو اعضا بسیار مهم برای بدن است. شنوایی ما به کمک آن صورت می گیرد و حتی بخشی از تعادل ما در هنگام حرکت را نیز در بخش حلزونی خود به انجام می رساند. اگر متوجه مشکلاتی در گوش و میزان شنوایی خود شدید در مرحله اول به مرکز شنوایی سنجی مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید. اگر با علائمی همچون علائم زیر روبرو بودید، حتما به نزدیکترین مرکز شنوایی سنجی منطقه مراجعه کنید تا مشکلات حاد تری برای شنوایی تان پیش نیاید:

  • مشکلات کم شنوایی اعم از درخواست تکرار دوباره، گنگ بودن صداها و غیره
  • احساس فشار در گوش و سنگینی آن
  • وزوز گوش

علاوه بر این موارد سردرد، سرگیجه و عدم تعادل در هنگام حرکت نیز می تواند به مشکلات و آسیب به سیستم شنوایی اشاره کند. که باید به مرکز شنوایی سنجی مراجعه کرد. بهتر است همچون چکاپ سالیانه بدن، هر سال به منظور اطمینان از سلامت سیستم شنوایی به مراکز شنوایی سنجی در تهران مراجعه کنید تا این نعمت بزرگ خدادادی را از دست ندهید.

برای انجام تست شنوایی در تهران می توانید به مجموعه ی شنوا طب مراجعه کنید . شنوا طب دارای تجهیزات تخصصی شنوایی سنجی در تهران و متشکل از پزشکان ماهر و مجرب در این زمینه می باشد .

تجویز سمعک در تهران

چرا انجام این تست اهمیت دارد؟

به زبان ساده این تست به این دلیل انجام می گیرد تا مشخص شود که شخص مراجعه کننده چقدر می تواند خوب بشنود. این تست ممکن است به عنوان تست های غربالگری جنین نیز تعیین شود و یا برای ارزیابی میزان شنوایی در نوزادان تا بزرگسالان مورد استفاده قرار گیرد. اگر دچار مشکلاتی همچون درک گفتار در شلوغی، درد گوش، بلند کردن صدای تلویزیون و غیره هستید بهتراست این تست را انجام دهید.

تعیین روش انجام تست شنوایی سنجی به پزشک بستگی دارد و با با انجام تست های شنوایی سنجی می توان به این مسائل پی برد که میزان شنوایی شخص چقدر است؟ و اینکه آیا شخص به کم شنوایی مبتلا شده است یا خیر؟ بر اساس نتایجی که از این تست حاصل شود می توان راهکار درمانی مناسب را تعیین کرد.

پیشنهاد ما به شما برای انجام تست شنوایی در تهران ، مراجعه به مرکز تخصصی شنوا طب است . شنوا طب با استفاده از تجهیزات روز دنیا و پزشکان متخصص آماده خدمت به مراجعین عزیز می باشد .

 

سایر خدمات شنوا طب


صفحه اصلیخدماتتماس با ما