علل و راه های درمان گوش درد

درمان گوش درد به عنوان یک عارضه شایع در میان کودکان و حتی بزرگسالان بسیار مورد توجه است. اگر تا به حال این درد را تجربه کرده باشید می دانید این درد بسیار آزاردهنده است به خصوص برای کودکان که باعث کلافه شدن و ناآرامی کودک می شود. گاهی اوقات این درد یک گوش را درگیر می کند و در برخی مواقع در هر دو گوش، درد احساس می شود.

در این مطلب ابتدا علت های بروز این عارضه را مورد بررسی قرار می دهیم و در ادامه راهکارهایی را برای درمان گوش درد در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. تا پایان ما را همراهی کنید. دلایل زیادی وجود دارد که باعث گوش درد می شود که برای درمان، بایستی این علت ها بررسی شود.

درمان گوش درد

علت گوش درد

مانند اکثر بیماری ها، قدم اول برای درمان گوش درد، شناسایی علت آن است. عوامل زیادی وجود دارد که باعث گوش درد می شود. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 • عفونت گوش: یکی از علت های عمده گوش درد، عفونت است. این عفونت می تواند در قسمت های مختلفی از گوش ایجاد شود‌؛ عفونت گوش داخلی، گوش میانی و گوش خارجی.
 • وجود آب داخل گوش: گاهی اوقات حین شنا یا استحمام، آب وارد گوش می شود. اگر این آب تخلیه نشود، محیط برای رشد باکتری ها مساعد می شود. این اتفاق در نهایت منجر به ایجاد عفونت و درد گوش می شود.
 • ابتلا به بیماری های مختلف: برخی از بیماری ها وجود دارد که درمان آن ها به درمان گوش درد منجر می شود. بیماری های سینوسی و یا عفونت دستگاه تنفسی باعث ایجاد عفونت در گوش میانی و درد شدید در ناحیه گوش می شود.
 • ورود جسم خارجی به داخل گوش: وارد کردن اجسام نوک تیز، گوش پاک کن و یا حتی انگشت می تواند باعث آسیب به گوش خارجی و یا حتی پرده گوش شود.‌ حتی استفاده نادرست از هدفون و سمعک به پوست این ناحیه آسیب می رساند. تمام این موارد باعث ایجاد درد در ناحیه گوش می شود.
 • تجمع جرم و موم: گاهی اوقات انباشته شدن موم داخل گوش و یا قرار گرفتن در محیط های آلوده، باعث تجمع جرم داخل گوش می شود و باعث گوش درد می شود.
 • پوسیدگی و عفونت دندان: گاهی مواقع عفونت ناشی از پوسیدگی دندان، به گوش سرایت می کند که درد شدید گوش را به همراه دارد.
 • تغییرات فشار هوا: در زمان پرواز با هواپیما، تغییر فشار هوای ایجاد شده می تواند باعث گوش درد شود.
 • آسیب و مشکلات فک: وجود مشکل در ناحیه فک، می تواند دلیلی برای گوش درد باشد.

درمان گوش درد

درمان گوش درد

 1. زمانی که علت گوش درد توسط پزشک، وجود عفونت، تشخیص داده شود، تجویز آنتی بیوتیک خوراکی و یا قطره استریل گوش تا حد زیادی می تواند به درمان گوش درد کمک کند. توجه کنید که دوره مصرف داروها را کامل کنید تا عفونت به طور کامل از بین برود.
 2. اگر باقی ماندن آب و رطوبت داخل گوش، باعث ایجاد عفونت و در نهایت گوش درد شود، تنها راه درمان گوش درد، پیشگیری است. سعی کنید پس از شنا یا استحمام، آب یا رطوبت باقی مانده را از گوش خارج کنید. همچنین می توانید سشوار را با حرارت کم در نزدیکی گوش قرار بدهید و از این راه این آب باقی مانده در مجرای گوش را خشک کنید.
 3. اقدام به موقع برای درمان بیماری های عفونی و حتی عفونت دندان، در بسیاری از مواقع باعث پیشگیری از گوش درد می شود.
 4. چندین روش های خانگی برای درمان گوش درد وجود دارد. گرم نگه داشتن گوش، ماساژ ناحیه خارجی و اطراف گوش با روغن گیاهی، استفاده از روغن های گیاهی برای رفع عفونت گوش، استفاده از سیر و پیاز که خاصیت ضد باکتریایی دارند و … . اما در بیشتر موارد توصیه می شود تا به پزشک مراجعه شود و اقدامات لازم برای درمان صورت بگیرد.
 5. از وارد کردن اجسام خارجی به داخل گوش خودداری کنید. استفاده بیش از اندازه از گوش پاک کن هم یکی از دلایل ایجاد درد گوش می باشد.
 6. درمان گوش درد زمانی که تجمع جرم و یا موم داخل گوش، عامل درد باشد بسیار ساده است. در ابتدا در یک دوره مشخص چند روزه از قطره های گیاهی مخصوص استفاده می کنید. سپس با مراجعه به یک مرکز معتبر و یا پزشک برای شست و شوی گوش اقدام می کنید. با انجام این کار، درد گوش به طور کامل برطرف می شود.

درمان گوش درد

در صورت ابتلا به گوش درد چه کنیم؟

در این گونه مواقع توصیه می شود که به سادگی از کنار قضیه عبور نکنید‌ و سریعاً برای درمان گوش درد اقدام کنید. در بسیاری از موارد این درد، نشانه وجود یک عفونت و یا یک بیماری نهفته در بدن است. این اقدام به موقع از بروز بسیاری از عوارض ناخواسته مانند پارگی پرده گوش، کم شنوایی و ناشنوایی جلوگیری می شود.

همچنین توصیه می شود که برای دریافت خدماتی مانند شنوایی سنجی و شست و شوی گوش به مراکز معتبر مراجعه کنید. استریل نبودن وسایل مورد استفاده و یا حتی ارائه خدمات به صورت غیر اصولی، خود باعث ایجاد عوارضی مانند عفونت و یا درد در ناحیه گوش می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *